For The Birds

Z Animuj.pl

sekcja: Recenzje filmów - recenzja filmu
autor artykułu: Krzysztof Matys

For The Birds
For The Birds

Oryginalny tytuł: For The Birds
Pixar, nominacja do Oskara 2004
Produkcja: USA,California
Rok produkcji: 2000 r.
Reżyseria: Ralp Eggleston
Muzyka: Tom Myers, Riders in the storm, Jory Prom
Czas trwania: 3 min


[edytuj] Opis filmu

Film jest prostą, krótkometrażową opowiastką o pseudo wróblach („pseudo” ponieważ użyta jest tu pewna karykaturalna stylizacja) kolejno siadających na drucie wysokiego napięcia. Motywem przełamującym sielankę jest pojawienie się śmiesznego wielkiego ptaka, który... no właśnie, swoją obecnością staje się katalizatorem postępujących po sobie wydarzeń, w wyniku których wyśmiewający się z niego poniosą sromotną (acz bardzo śmieszną) karę.

For The Birds copyright by Pixar

Jak zawsze w filmach Pixar’a, pod płaszczykiem pogodnej i wesołej formy kryją się głębsze intencje autorów (chyba raczej producentów). W tym przypadku licznych prześladowców spotyka nagana. Z drugiej strony postać wielkiego ptaka pokazuje nam, że inność nie jest czymś, czego powinniśmy się wstydzić a tym bardziej nie ma sensu zaliczać do grona przyjaciół typków, dla których najważniejsza jest tylko nasza powierzchowność i zdanie ogółu. Niestety, film przesiąknięty jest przesadnym moralizatorstwem, tak charakterystycznym dla studia Disney’a, ale tłumaczy go fakt, że jest skierowany raczej do młodszej widowni.

Technicznie wszystko wygląda dobrze, animacja jest płynna, powiewające na wietrze latające i połyskujące piórka wyglądają naturalnie i tu na szczęście kończy się cała realność, a zaczyna tak zwana, kreskówkowa stylizacja. Ptaki poruszają się bardzo karykaturalnie, a każde ich popiskiwanie przyprawia praktycznie o salwy śmiechu. Wielki, zdawałoby się nielot, ma bardzo wdzięczne ruchy i z cała jego nieporadnością jest na swój sposób uroczy, a to dość mocno kontrastuje z nerwowym zachowaniem wróbli. W tle nie dzieje się praktycznie nic, ale kolejne kadry zaplanowane są tak, że pojawiające się całe stado bohaterów skutecznie zapełnia tę lukę. Ogólnie rzecz biorąc, film bardzo ciekawy i warty obejrzenia, chociażby ze względu na zmieszczenie ładnej i dowcipnej fabuły w zaledwie kilku minutach. Krótkometrażowka dostępna jest jako dodatek na płycie DVD wraz z filmem Potwory i Spółka.


[edytuj] Linki