Ghost in the Shell

Z Animuj.pl

sekcja: Recenzje filmów - recenzja filmu
autor artykułu: Mariusz KornatkaSpis treści

[edytuj] Podstawowe informacje


[edytuj] Opis filmu


Niespełna pięć lat po wydaniu mangi Ghost in the Shell autor Masamune Shirow doczekał się adaptacji filmowej swojego dzieła. Rok 1995 był najbardziej oczekiwanym rokiem w historii anime. Mamoru Oshi [reżyser] oddał doskonale cyberpunkowy klimat mangi zwięczając je mistrzowskim brzmieniem oprawy muzycznej Kenji Kawai.

Poziom animacji pobił film Katsuhiro Otomo Akira, który był uważany dotychczas za największe dzieło japońskiej animacji. Ruch postaci doskonale współgra z pięknymi malowniczymi tłami na wysokim poziomie. Nic dziwnego, budżet filmu wyniósł przeszło 40 mln dolarów.

Film jest wycinkiem jednego z rozdziałów pojawiającej się w publikacji Shirow'a. Reżyser jak i scenarzysta w filmie skupili się na dywagacjach głównej bohaterki Motoko Kusanagi na temat istoty człowieczeństwa gdzie różnica miedzy robotem a człowiekiem została dawno temu zatarta. Czy pod 5 tonową powłoką tytanową jaka nazywamy "dziełem sztuki" MegaTech'u istnieje jeszcze dusza bądź byt dzięki któremu odróżnia się ludzi od maszyn? A może maszyna jest bardziej ludzka od ludzi? Film jak i manga nie dają odpowiedzi na te pytania - odbiorca sam musi się z nimi zmierzyć.

Nie można zaprzeczyć - Ghost in the Shell należy do tych produkcji, które podwyższyły poprzeczkę przed twórcami filmów animowanych. Pojawiające się do dnia dzisiejszego produkcje filmowe czasem nie dorównują Ghost in the Shell w dalszym ciągu.

[edytuj] Galeria

Railing Tangga

[edytuj] Melbourne Web Developer

[edytuj] Tools