Tworzenie lalki część 2. - Body

Z Animuj.pl

W tym artykule dowiesz się, w jaki sposób wykonać cielesną powłokę naszej lalki. Zaczniemy od wyrzeźbienia pozytywu, następnie wykonamy formę negatywową i odlejemy z niej prawidłowy pozytyw.

Przeczytaj całość, zanim coś zrobisz - nie odpowiadam za brak przygotowania;]


Spis treści

[edytuj] Potrzebne składniki i narzędzia

 • Plastelina.

Plastelina powinna być odpowiedniej jakości, ważne, aby nie kupować najtańszych produktów ze względu na dużą lepkość. Bardzo dobre są plasteliny Herlitz'a, "Solidarności", Astry i Jovi, niemniej jednak każda paczka w średniej cenie jest wystarczającej jakości. Posłuży nam ona do wykonania rzeźby, którą będziemy odlewać. Rzeźbić można również w wosku stomatologicznym lub innej masie nieprzylegającej do gipsu.

 • Gips.

Gips potrzebny będzie nam do wykonania formy negatywowej. Zwykły gips po rozrobieniu zawiera liczne pęcherzyki powietrza, tak więc należy pamiętać o możliwości powstania wystających bąbli na gotowej lalce. Taki gips można jednak odpowietrzyć stosując pompę próżniową lub filtr. Zwykły gips budowlany wystarczy nam do naszych celów, lecz jeżeli chcemy uzyskać lepszą jakość, powinniśmy zastosować gips dentystyczny.

 • Silikon.
Rys. 1.
Rys. 1.

Silikon będzie ciałem naszej lalki. Uniwersalny jest zadowalający, pamiętać należy jednak, że ma on dużą twardość i nie jest dostępny we wszystkich kolorach. Bardzo ważnym czynnikiem decydującym o zakupie jest twardość, mierzona w skali Shore'a. W zależności od wielkości i grubości naszej lalki, wartość ta będzie się wahać pomiędzy 16 a 40. Silikon da się zabarwić, jednak na początek polecam zakupić taki o ustalonej już barwie. Najbliższy koloru ludzkiej skóry jest kolor beżowy. Powinniśmy się zaopatrzyć również w pistolet, razem z tubką silikonu powinien kosztować około 40 zł.

 • Foremka do gipsu.

Foremką może być np. plastikowe opakowanie po margarynie, lub własnoręcznie wykonane pudełko z grubego kartonu.

 • Narzędzia do rzeźbienia.
 • Pędzelek i olej
 • Szkielet wykonany w poprzedniej części kursu.
Rys. 2.
Rys. 2.

Oprócz palców przydatne są narzędzia, którymi możemy dokładnie odwzorować szczegóły. Na rys. 1. widać wybrane, podstawowe typy.

 • 1.Nożyk. Do kupienia w sklepie modelarskim, narzędziowym lub większym papierniczym. Służy do cięcia i nadawania ogólnego kształtu, ewentualnie amputacji nieudanych części ciała;]
 • 2.Gruba igła lub rysik. Do kupienia w sklepach wymienionych wyżej, służy do robienia dużych wgłębień i wygładzania lub rysowania powierzchni.
 • 3.Druciana pętelka. Nie jest konieczna, ale bardzo przydatna przy wydrążaniu oczodołów. Dłuższa i z cieńszym drutem może posłużyć do ścinania krawędzi. Na rys. 2. zostało pokazane przykładowe zastosowanie. Raczej wykonujemy sami.
 • 4.Patyczek. Tutaj odnaleziona gąbeczka od makijażu, zdarta ma teraz plastikową, elastyczną końcówkę - dobra do rysowania zadrapań i tym podobnych. Twarde, drewniane patyczki służą do nadawania ogólnego kształtu figurom.
 • 5.Drut. Zawsze się może przydać, w formie dowolnego narzędzia.

[edytuj] Rzeźbienie pozytywu

Rys. 3.
Rys. 3.

Zaczniemy od utoczenia długiego walca, czyli plastelinowej "kluski". Odkładamy odcinki na ręce, nogi i tułów. Jak widać na rys. 3. całe nasze ciało składa się z prostych figur geometrycznych, a szczegóły dodajemy poprzez modelowanie masy lub dolepienie mniejszych kawałków plasteliny. Sposób pracy jest indywidualny dla każdego, dlatego też pokazuję jedynie zamierzony efekt w formie wyjściowej. Zauważ, że głowę powinniśmy rzeźbić osobno - ma ona więcej szczegółów i wygodniej jest złączyć ją z ciałem tuż przed ostatnimi zabiegami kosmetycznymi, niż męczyć się z całym ciałem.

[edytuj] Odlewanie formy negatywowej

Jeżeli mamy już gotową pierwotną formę pozytywową, przystępujemy do odlania negatywu. Rozrabiamy gips ( nieco więcej niż na pół pojemności formy), zwykle na dwie miary wagowe gipsu przypadają dwie miary wody (gęsty gips), lub trzy miary (rzadki gips). Należy być dokładnym, nie ma możliwości dolewania wody po rozmieszaniu, albowiem w takim wypadku gips staje się bardzo kruchy i nie wysycha. Uwaga! Gips wiąże już po minucie! W tym czasie musisz wlać go w formę do połowy wysokości, potrząsnąć w celu wyrównania powierzchni i położyć na nim pozytyw z plasteliny (kładziemy na plecach!), zanurzając go również do połowy. Watro poczekać, aż nieco zgęstnieje, wtedy masz pewność, że postać nie utonie cała w gipsie. Warto położyć również kulki w różnych miejscach, posłużą do dopasowania formy. Po odczekaniu jakichś 10 minut wyjmujemy TYLKO kulki i nakładamy pędzelkiem cienką warstwę oleju w celu uniknięcia przywarcia dwóch połówek. Nadmiar oleju wylewamy/odsączamy chusteczką.

Przyszedł czas na odlanie drugiej połowy. Najpierw wypełniamy miejsca, do których gips może nie dotrzeć przy zalaniu - oczodoły, usta. Najlepiej wstrzyknąć go przez strzykawkę (bez igły, taką jak do podawania leków), następnie zalewamy formę do pełna. Wyjmujemy całość z pudełka i pozostawiamy do wyschnięcia w temperaturze pokojowej.

Rys. 4.
Rys. 4.

Po upływie minimum 4 godzin możemy rozewrzeć formę - Najlepiej zrobić to tępym nożem, wkładając go wzdłuż linii przecięcia połówek formy. Powinno oderwać się z łatwością, nie trzeba niszczyć ścianki.

Wyjmujemy pozytyw. Forma jest gotowa. Hint: Nie pozostawiaj formy otwartej na dłuższy czas, może to powodować większe rozszerzenie jednej części, przez co trudniej będzie dopasować połówki w przyszłości.

[edytuj] Odlewanie pozytywu końcowego

Teraz potrzebny będzie nam szkielet wykonany w poprzedniej części. Dopasowujemy go tak (rys. 4.), aby był zrównany z osią rąk, nóg i tułowia.

Rys. 5.
Rys. 5.

Pierwszą, dolną połówkę wypełniamy silikonem, powoli uzupełniając wolne miejsce. Należy uważać na wolne przestrzenie, ciężko jest je później uzupełnić. Ważne jest, aby jak najmniej silikonu wychodziło poza formę - warstwa musi być nieznacznie wyższa od formy. Nadmiar powinno się usunąć, zbierając chusteczką. Na naszą płaską warstwę silikonu kładziemy szkielet, dopasowując go równo do powierzchni. Drugą połówkę wypełniamy w analogiczny sposób. Gdy już mamy gotowe dwie połówki, składamy je ze sobą, mocno dociskając. Zamkniętą formę pozostawiamy do wyschnięcia na minimum jedną dobę. Po odczekaniu tego czasu formę tłuczemy młotkiem lub podważamy nożem. Możemy również rozmoczyć ją w wodzie, w ten sposób mamy pewność, że naszej lalce nic się nie stanie. Wyjmujemy lalkę z formy, płuczemy w wodzie i usuwamy nadmiar silikonu. Najlepiej zrobić to nożyczkami, przycinając ostrożnie przy krawędzi.

Nasze ciało jest gotowe!

Hint: Silikon jest materiałem elastycznym, niemniej jednak nie należy wykonywać odlewów o średnicy większej niż 14 mm wzdłuż osi (przy średniej twardości i rozciągliwości silikonu) - w przeciwnym wypadku nie będzie możliwe zgięcie szkieletu.